00081 bytový dům prostějov 02

< 1 / 18 >

Novostavba bytového domu se nachází v těsné blízkosti historického centra Prostějova, na jedné z hlavních městských radiál – Olomoucké ulici. Jedná se o poměrně hlučnou a frekventovanou ulici, což mělo zásadní vliv na koncepci celého objektu. Dům je členěn do dvou hmot na společné podnoži se vstupy, parkováním a zázemím. Hlavní pětipodlažní hmota (A) vyplňuje proluku v uliční zástavbě, menší čtyřpodlažní objekt (B) je umístěn v klidném vnitrobloku na konci slepé ulice, odkud je situován také vjezd do hromadných garáží v 1. NP.
Výrazným prvkem střídmého objektu s bílou fasádou je práce s barevným akcentem, inspirovaná vzpomínkou na pravidelné výlety na romantický hrad Pernštejn. Pro děti je jednou z hlavních atrakcí hradu věž Barborka se čtyřmi různobarevnými okny natočenými do čtyř světových stran, které skýtají okouzlující výhledy na okolní kopce a lesy. Na barvě skla příslušného okna záleží, jaké roční období v okolí vnímáte.
Prosklená fasáda schodišťové haly je tak tvořena mozaikou barevných skel, která do prostoru celoročně vnáší svěží jarní náladu, i když za okny prochází jedna z nejrušnějších a nejprašnějších prostějovských ulic, a stává se hlavním poznávacím znakem domu. Dům se v průběhu dne a noci stále mění a vytváří dynamické logo sebe sama. Barevná hra se propisuje i do dvorní části domu ve formě různobarevných obkladových hliníkových kompozitních desek ve škále od žluté po zelenou.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Olomoucká 17, Prostějov, CZ
klient:
ONE V s.r.o.
developer:
MORÁVKA CENTRUM
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Kristýna Casková
spolupráce:
Václav Štojdl (AD)
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2007–2008
realizace:
2009–2010
podlažní plocha:
3 186 m2
foto:
Tomáš Rasl