00493 vila, chvalíkovice

< 1 / 10 >

Obec Chvalíkovice leží asi 9 km jižně od Opavy a její jedinou významnější památkou je kaple sv. archanděla Michaela v prostoru návsi. Naproti ní stávalo fojtství, na jehož místě vyrostla novostavba rodinného domu, která je novodobou reflexí villy suburbany; je to dům situovaný na venkově, který svým obyvatelům nabízí nadstandardní komfort a vybavenost.

Hmota domu je rozdělena do tří „prstů“ rovnoběžných s ulicí, propojených koridorem se zázemím, takže výsledný půdorys tvoří tvar písmene E. Svažitý pozemek umožnil situovat servisní podnož do suterénu kolmo k ulici, při které je umístěno dvoupodlažní křídlo objemově navazující na původní objekt fojtství, zbývající dvě křídla orientovaná do zahrady jsou přízemní. Mezi jednotlivými trakty vznikla dvě stejně velká atria, která však mají rozdílný charakter.

Rodinný dům je určen pro bydlení ve třech samostatných bytových jednotkách situovaných v uličním a zahradním křídle, prostřední část slouží jako společná relaxační zóna s wellness. Podél koridoru jsou doplněny další společné místnosti, pokoje pro hosty a šatny. V suterénu je centrální společenská místnost s kulečníkem a vinotékou, krytá parkovací stání a zázemí domu. Na pozemku se dále nachází přístřešek s letní kuchyní, skleník a rozsáhlá zahrada.

Členitá stavba je sjednocena fasádou z lícových cihel, která ve vazbě na lokální tradici dává domu punc určité bezvěkosti.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Železnobrodská, Chvalíkovice, CZ
klient:
soukromá osoba
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl
spolupráce:
Petra Hudečková (INT); Martin Trčka (ASŘ); Silvie Zechmeisterová a Jan Rašík (AD); Jakub Finger a Mirka Svorová / ateliér PARTERO (KRA); Hana Šeligová / RECOC (SKŘ); Jitka Špondrová (BPŘ); Filip Kupka (ZTI, VHS); Pavel Dočekal (SIL); Vít Nebenführ
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2015–2016
realizace:
2016–2019
plocha pozemku:
8 913 m2
zastavěná plocha:
1 163 m2
podlažní plocha:
1 900 m2
foto:
Radek Brunecký