00720 soutěž – Mehrin

< 1 / 12 >

Pro Nadační fond jsme připravili mezinárodní architektonickou soutěž o novou budovu Moravského židovského muzea — Mehrin.

Cílem projektu je zbudování muzea, které představí veřejnosti dějiny židovské přítomnosti na Moravě, a to zejména dokumentováním a zpřístupněním autentických životních příběhů moravských židů s využitím technologií 21. století. Součástí Moravského židovského muzea bude i Dokumentační centrum holokaustu na Moravě. Nová budova se zároveň stane živým veřejným prostorem v širším centru města s bohatě vybavenou knihovnou, multifunkčním sálem pro přednášky, projekce a výstavy či vzdělávacím centrem pro děti a mládež.

Soutěže se zúčastnila tato studia: 

Bjarke Ingels Group (Dánsko)

Cino Zucchi Architteti (Itálie)

Kengo Kuma & Associates (Japonsko)

MVRDV (Nizozemsko)

Plným počtem devíti hlasů zvítězil japonský architekt Kengo Kuma. Na druhém místě se umístili holandští MVRDV a na třetím dánští Bjarke Ingels Group. Porota ve svém závěrečném hodnocení konstatovala, že všechny soutěžní návrhy přinesly řadu podnětů a že architektonická interpretace zadání se u všech čtyř návrhů zřetelně lišila. „Spektrum interpretace bylo ohraničeno dvěma krajními polohami – dům jako monument (svébytná socha) a dům jako civilní, přátelské, otevřené médium. Model otevřeného domu kontaktně spojeného s veřejným okolním parterem byl, po obsáhlé diskusi, zvolen prokomplexní splnění zadání i pro město Brno jako vhodnější.“

 

 

 

 

místo stavby:
Brno
klient:
Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2022