00413 rodinný dům královo pole 06

< 1 / 11 >

Nenápadný půvab městského bydlení v režii milovníka filmového umění.

Rodinný dům je situován v typické královopolské řadové zástavbě, v místě s výbornou dostupností a veškerou potřebnou vybaveností. Původní dvoupodlažní dům tradičních forem neumožnil bez razantních úprav vyhovět náročným požadavkům klienta, musel proto ustoupit novostavbě, jež představuje dokonalý diagram pro život a práci konkrétní rodiny. Hlavní kvalita domu je skryta v napětí mezi jednoduchostí uzavřeného objektu a prostorovým aranžmá interiéru a navazujících venkovních prostor.

Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený, s plochou střechou. Vstup je mírně snížen na úroveň ulice a po několika schodech stoupá do hlavního obytného podlaží, které plynule přechází do zahrady ve vnitrobloku. Ze vstupní chodby je samostatně přístupná kancelář paní domu a nezbytné sociální a technické zázemí. Společenskou část domu, do které je zaústěno schodiště vedoucí do patra, představuje spojitý prostor tvořený obývacím pokojem a jídelnou s pohledově odděleným kuchyňským koutem, doplněný „venkovním pokojem“ orientovaným do zahrady. Klidová zóna v patře sestává ze tří ložnic se zázemím (šatny, dvě koupelny, samostatné WC) a dále z pánské pracovny a knihovny. Garáž pro jeden automobil je součástí vstupního podlaží.

Tvarově střídmý objekt kombinuje tmavě šedou omítku v 1. NP s bílou v patře, do kterého se zařezává souvislý horizontální pás oken. Pomyslnou třešničkou na dortu je v Česku ne zcela běžný vlajkový stožár na uliční fasádě domu.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Jungmannova, Brno, CZ
klient:
soukromá osoba
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Jan Weiss
spolupráce:
Petra Hudečková (interiér)
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2013–2014
realizace:
2015–2016
plocha pozemku:
372 m2
zastavěná plocha:
188 m2
podlažní plocha:
295 m2
foto:
Radek Brunecký