00610 rodinný dům černá pole 04

< 1 / 13 >

Řadový dům situovaný ve vyhledávané vilové čtvrti Brno-Černá Pole se od svého okolí odlišuje a zároveň koresponduje s charakterem okolí. Objemově navazuje na původní objekt, hlavní hmota je posazena na podnoži zapuštěné přibližně o půl podlaží pod úrovní ulice. Z ní vyrůstají další tři podlaží – více či méně ustupující hranoly v kombinaci bílé omítky a antracitových ostatních prvků. Dům je ukončen tmavě opláštěným „okem“ kuřárny. Jednotlivá podlaží se otvírají nebo naopak uzavírají okolí podle charakteru jednotlivých částí domu – klidové, společenské a čistě soukromé.

V polozapuštěné podnoži je umístěn hlavní vstup, zázemí, dvojgaráž a pokoj pro hosty orientovaný do zahrady. První podlaží tvořené ložnicemi je spíše uzavřené, naopak společenská část domu – obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a venkovní terasou v dalším podlaží – se otevírá velkými okny jak do ulice, tak do vnitrobloku. Poslední podlaží s pracovnou, kuřárnou a střešní terasou je opět intimnější, poskytuje výhledy nad střechy okolních domů a zároveň umožňuje svým obyvatelům skrýt se před zraky sousedů. Schodiště prochází středem dispozice, druhé a třetí podlaží jsou propojena otevřenou galerií.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Trávníky, Brno, CZ
klient:
soukromá osoba
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl
projekční tým:
Miroslav Revaj, Sylvie Zechmeisterová
spolupráce:
Ladislav Huf (PBŘ); Roman Seiter (SKŘ); Karel Alexa (SLP); Zbyněk Holešovský / LDH (ZTI, VHS); Ivan Drápal / LDH (ÚT); Tibor Stroh / AZ Klima (VZT); Eva Velísková (PENB); Pavel Ferebauer (ROZ)
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2017–2018
realizace:
2019–2020
plocha pozemku:
316 m2
zastavěná plocha:
133 m2
podlažní plocha:
232 m2
foto:
Radek Brunecký