00814 koupaliště lysá nad labem

< 1 / 6 >

Atmosféra Rozmarného léta či prvorepublikových plováren. To je to, jak by mělo působit nové koupaliště v Lysé nad Labem. Řešené území se nachází v jihozápadní části města na místě chátrajícího pionýrského areálu. Revitalizace areálu, který sloužil i jako provizorní koupaliště a kde funkci bazénu plnila bývalá požární nádrž firmy Kovona, by měla dát vzniknout novému volnočasovému centru s plnohodnotným koupalištěm.

Centrem areálu je koupaliště sestávající ze dvou částí – bazénů a do klidové části uvnitř bloku situované pobytové loučky. Samotný objekt plovárny s bazény je přisazený k Čechově ulici a je rozhraním mezi areálem a okolním městem. Plovárna ve tvaru „U“, obsahující šatny, toalety, bufet a provozní zázemí, je kvůli vysoké hladině spodní vody osazená o 1 m nad okolní terén. Definuje chráněný prostor pro samotné bazény a současně odcloňuje ruch plovárny od přilehlých rodinných domů. Koupaliště je tvořeno plaveckým bazénem délky 28 m, bazénem s vodními atrakcemi a brouzdalištěm.

Do jihozápadní části areálu jsou situována hřiště pro beach volejbal, antukový kurt a multifunkční hřiště s možností přeměny na kluziště v zimních měsících. Poslední, severozápadní, část areálu je tvořena stávajícím parkem s různými herními prvky, gril pointy a altánem.

Celý areál je doplněný ve východní části při ulici Na Rybníčku o parkoviště pro 92 aut a vzhledem k tomu, že areál se nachází v Polabí v blízkosti frekventovaných cyklostezek, je zde obdobně hojně pamatováno i na parkování kol, které je situováno do středu areálu.

Estetiku prvorepublikové plovárny podporuje i volba materiálů, kde hlavním materiálem je dřevo doplněné pohledovým betonem.

místo stavby:
Lysá nad Labem
klient:
Město Lysá nad Labem
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl
projekční tým:
Lucie Lindovská, Zdeňka Riegrová
fáze projektu:
studie
projekt:
2022
plocha pozemku:
15 832 m2
zastavěná plocha:
1 245 m2
obestavěný prostor:
5 076 m3