00526 dům kateřinka

< 1 / 12 >

Zhruba tisícihlavá obec Kateřinice se táhne údolím potoka Kateřinky v Hostýnských vrších a je vzdálena asi 10 km severozápadně od Vsetína. Areál bývalého zemědělského družstva ze sedmdesátých let ve střední části obce je určen k doplnění její veřejné vybavenosti. Součástí lokality bude komunitní dům pro seniory Kateřinka.

Jednopodlažní dům je navržen na půdoryse obdélníka s vnitřním atriem, kde jednotlivá křídla jsou propojena venkovním loubím otevřeným do společné pobytové zahrady v atriu. Tento prostor je volným přepisem klášterního dvora, respektive staré římské zahrady, jako místa k pobytu, potkávání a odpočinku v chráněném prostoru. Tři obytná křídla s celkem třinácti byty o velikosti 2 + kk s vlastními předzahrádkami jsou kryta plochou střechou. Severovýchodní křídlo přiléhající k hlavní silnici obsahuje veškeré společné prostory domu (recepce, společenská místnost, jež může zároveň sloužit setkávání důchodců z celých Kateřinic, jídelna s malou kuchyní, technická místnost) a je ukončeno sedlovou střechou, čímž odkazuje k tradiční archetypální formě stavení. Pro umocnění lokálního charakteru je stavba z velké části pokryta dřevěným obkladem.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Kateřinice, CZ
klient:
obec Kateřinice
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl
spolupráce:
Josef Hajný (AD), Miroslav Revaj (AD), Jiří Stehno (SKŘ), Jitka Špondrová (PBŘ), Olga Krásenská (ZTI), Jan Vrba (VHS), Radek Skalník (VZT), Lenka Marková / ENBRA a Josef Bahr (ÚT), Pavel Dočekal (SIL), Václav Slíva / ATEH (LD)
fáze projektu:
dokončeno
projekt:
2015–2016
realizace:
2019–2021
plocha pozemku:
4 748 m2
zastavěná plocha:
1 486 m2
podlažní plocha:
1 051 m2