00745 dopravní terminál, klatovy

< 1 / 6 >

Řešené území se nachází v severozápadní části Klatov v předpolí železniční stanice. Původní nádraží vzniklo jako součást Plzeňsko-březenské dráhy podle typizovaného projektu. Z důvodu nutnosti zvýšení přepravní kapacity stanice proběhla koncem 50. let 20. století kompletní přestavba budov i kolejiště podle projektu Josefa Dandy (1959). Vznikla zde nová výpravní budova ovlivněná bruselským stylem s interiérem vyzdobeným sgrafity v duchu socialistického realismu od Václava Matase.

Kompozice objektu, stejně jako jeho předprostoru, je přísně symetrická. Předpolí je rámováno dvěma kolonádami, které měly původně sloužit jako zastřešení prvního vlakového nástupiště a zastávek autobusů.

Návrh terminálu na toto řešení ideově, kompozičně i výrazově navazuje. Do prostoru jsou umístěny dvě nové kolonády kopírující na distanc „morální dilatace“ obě původní. Nové kolonády zajišťují krytí zastávkám autobusů. Takto koncipovaný předprostor nádražní budovy je přístupný pouze autobusům, vozidlům taxislužby a pro potřeby K + R. Parkoviště P + R a parkoviště pro ostatní vozy individuální dopravy má samostatný vjezd z ulice Nádražní a je situováno jižně od terminálu. Zázemí celého terminálu je plánováno do prostor stávající výpravní budovy, jejíž rekonstrukce se v současné době připravuje.

projektlist ke stažení
místo stavby:
Klatovy, CZ
klient:
Plzeňský kraj
autoři:
Jiří Knesl, Jakub Kynčl
spolupráce:
Laboro ateliér / Petr Valihrach, Tomáš Andrle (DOP); Bohumil Novotný / Studio 519 (design a konstrukce přístřešků); Zdeněk Sendler / Ateliér zahradní a krajinářské architektury (KRA)
projekt:
od 2019
řešené území:
20 160 m2